Çeyrek Altın Kaç Gramdır?

Altın yatırımcılarının en çok merak ettiği soruların başında: Çeyrek altın kaç gram eder geliyor. Bunun da en önemli sebeplerinden biri, altın yatırımının Türkiye’de popüler olması.

Çeyrek ve yarım altın kaç gram altın ederin cevabını arıyorsan hemen alttaki hesaplama alanımızı kullan!

Alttaki hesaplama, elinizde bulunan 22 ayar çeyrek altın adetlerinin her birinin 1,754 gram ile çarpılarak 22 ayar gram altına dönüşmesini sağlar.

Cumhuriyet Altını kaç gram altın eder?

Altın yatırımı yapanlar; çeyrek altın yanı sıra tam altın da biriktirebiliyor. Tam altın olarak da bilinen 22 ayar Cumhuriyet altını ise 7,016 gramdır. Kısaca, yaklaşık 7 tane 22 gram altın, 1 cumhuriyet altını etmektedir.

Yarım Altın kaç gram altın eder?

Cumhuriyet altını yanı sıra yarım altın da altın yatırımcıları arasında popüler bir tercih. 22 ayar yarım altın 3,508 gramdır. Özetle, yaklaşık 3.5 adet 22 gram altın, 1 yarım altına denk gelmektedir.

Altın Yatırımcıları

ING Bank’ın IPSOS ile birlikte yürüttüğü tasarruf eğilimleri araştırmasına göre, Türkiye’de altın yatırımı hayli popüler. 2023 yılı 2.çeyrek için yayınlanan rapora göre: Tasarruf tercihlerinde ilk sırada %22 ile sistem içi altın ve nakit (döviz+nakit) var. İkinci sırada ise sistem içi altın %19 ile dikkat çekiyor.

22 ayar ile 24 ayarın farkı

Kuyumcudan altın alırken dikkatinizi çeken popüler bir konu: 24 ayar ile 22 ayarın farkı ne? 24 ayar altın ile 22 ayar altının saflık oranları farklı.

– 24 ayar altın 0.995 saf altını ifade eder.
– 22 ayar altın ise 22/24 yani 0.9166 saflıkta altını ifade etmektedir.

Yasal Uyarı

Bu bilgiler çerçevesinde yapılan ve yapılacak olan ileriye dönük yatırımların sonuçlarından YatırımaDeğer hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. YatırımaDeğer’in yazılı izni olmadıkça hiçbir içerik, kısmen ya da tamamen üçüncü kişilerce hiçbir şekil ve ortamda yayınlanamaz, alıntılanamaz, iktisap edilemez ve kullanılamaz.

Yatırıma Değer
Logo