Darphane Altın Sertifikası

Altın S1 nedir, altın yatırımcılarının borsada satın alabildiği altın sertifikalarının özellikleri altın sertifikası yazımızda!

Borsada ALTIN.S1 kodu ile işlem gören darphane altın sertifikaları, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından ihraç edilmiştir. Her bir sertifika, 0.995 ayardadır ve 0.01 grama karşılık gelmektedir. Darphane altın sertifikalarının en önemli avantajları arasında, fiziki altına dönüşebilmesi ve alım-satım arasında farkların çok düşük olması gösterilebilir.

Altın yatırımcıları; bankadan gram altın alabilir, borsada Altın S1’i tercih edebilir veya TEFAS’ta altın fonlarına yatırım yapabilir.

Peki hangi seçenek daha çok kazandırıyor? Bu sorumuzun cevabı altında en çok kazandıranlar bölümümüzde!

Altında En Çok Kazandıranlar

Altın Sertifikası (Altın.S1), Gram Altın ve Altın Fonu (ilgili dönemde TEFAS verilerine göre en çok kazandıran altın fonu) arasında bir kıyaslama yaptık. 02.03.2023 – 01.03.2024 arasında bu ürünlerin 1 yıllık getiri performansını dikkate alarak aşağıdaki sonucu çıkarttık.

#1

Altın.S1

%107.0

*Altın.S1 alış ve satış işlemlerine konu stopaj veya kambiyo vergisi bulunmamaktadır.

#2

GGK

Inveo Portföy Altın Fonu

%97.9

*30 Nisan 2024’e kadar olan altın fonu alımlarında (satış tarihinden bağımsız) %0 stopaj uygulanacaktır.

#3

Gram Altın

%88.5

*Altın alım işlemlerinde; tutarın binde 2’si kadar ek BSMV vergisi, işlem anında gerçek kişilerden alınır.

Sıkça Sorulan Sorular

Altın

Gram altın ve ONS altın fiyatı ne kadar sorusunun cevabı YatırımaDeğer’de! Çeyrek, yarım ve tam altın kaç gram eder merak ediyorsan bu sayfadan hemen hesaplama yapabilirsin. Ayrıca, altın yatırımcısının tercihleri arasında yer alan altın fonları ve altın vadeli mevduat ürünleri hakkında da merak edilenler burada. Altın sertifikası nedir, banka alış ve satış makası nasıl hesaplanır sorularının da yanıtı Altın sayfamızda! Altın yatırımcısının; fiziksel altın, spot altın, altın fonları, altın sertifikası (ALTIN.S1) ve altın vadeli mevduat gibi çok geniş bir çeşitlilikte tercihleri bulunuyor. Ancak hepsi için tek bir sayfa yeterli: YatırımaDeğer Altın Sayfası!

Yasal Uyarı

Bu bilgiler çerçevesinde yapılan ve yapılacak olan ileriye dönük yatırımların sonuçlarından YatırımaDeğer hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. YatırımaDeğer’in yazılı izni olmadıkça hiçbir içerik, kısmen ya da tamamen üçüncü kişilerce hiçbir şekil ve ortamda yayınlanamaz, alıntılanamaz, iktisap edilemez ve kullanılamaz.

Yatırıma Değer
Logo