Hisse Senedi mi, Yatırım Fonları mı?
Borsa İstanbul’da yatırımcılarının sıklıkla tartıştığı bir konu: Kendi seçtikleri hisse senetlerine mi yatırım yapmalılar yoksa hisse senedi yoğun fonlar ile işi bir portföy yöneticisine mi teslim etmeliler?

Nisan’da en çok yükselen 10 hisse senedi fonu ile BIST’in önde gelen 10 endeksinin Nisan performanslarını kıyasladık! Hisse senedi mi hisse fonları mı cevap aradık.
Hisse Senedi Yoğun Fonlar: Nisan 2024
Borsa İstanbul Endeksleri: Nisan 2024
Ürün Özelliklerinin Kıyaslanması
1. Yönetim Ücreti
Hisse senedi yoğun yatırım fonlarına yatırım yapmak ile doğrudan BIST’te bireysel yatırımcı olarak yatırım yapmak arasında en önemli farklardan biri: Yönetim ücretleridir.
Portföy yönetim şirketleri, yatırım fonlarının yönetimi karşılığında; genellikle fonun toplam değeri üzerinden sabit bir oranda yönetim ücreti tahsil eder.
Bireysel yatırımcı, kendi portföyünü yönettiği zaman herhangi bir yönetim ücreti ödemez.

BIST’te işlem yapan hisse senedi yoğun yatırım fonlarının yönetim ücreti, genellikle %2.00 ile %3.50 arasında değişkenlik göstermektedir. Yatırım yapmayı düşündüğünüz yatırım fonlarının yönetim ücreti ile ilgili detaylı bilgilere TEFAS üzerinden ulaşabilirsiniz.
2. Stopaj
Borsa İstanbul’da hisse senedi alış ve satış işlemleri sonucunda, elde edilen kazançlara vergi uygulanmamaktadır.
Benzer şekilde, ‘hisse senedi yoğun fonlar’ da %0 stopaj kapsamındadır.
Özetle, vergilendirme açısından baktığımızda; hisse senedi yoğun fonlar ile hisse senetleri alış/satış işlemlerinde herhangi bir fark bulunmamaktadır.
3. Alt Limit
Hisse senetlerinde yatırım yaparken; alım yaptığınız birim lot olarak ifade edilmektedir. 1 hisse senedinin 1 lot fiyatı; şirketlere bağlı olarak 1-2 TL’den 10.000’lerce TL’ye değişkenlik gösterebilir.
Hisse senedi yoğun yatırım fonlarına yatırım yaparken ise alım yapılan birim pay olarak geçmektedir. 1 payın fiyatı ise yatırım fonlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
Ayrıca, bazı yatırım fonlarına yatırım yapabilmek için alt limitler bulunabilir. Yatırım yapmayı düşündüğünüz yatırım fonunun minimum yatırım fonunu öğrenebilmek adına; yatırım fonunu yöneten portföy yönetim şirketinin internet sitesinde araştırma yapabilirsiniz.

Not: Hisse senedi yoğun fonlar ve seçili Bist endeksleri tabloları düzenli olarak güncelleniyor.

Yasal Uyarı
Bu bilgiler çerçevesinde yapılan ve yapılacak olan ileriye dönük yatırımların sonuçlarından YatırımaDeğer hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. YatırımaDeğer’in yazılı izni olmadıkça hiçbir içerik, kısmen ya da tamamen üçüncü kişilerce hiçbir şekil ve ortamda yayınlanamaz, alıntılanamaz, iktisap edilemez ve kullanılamaz.
Yatırıma Değer
Logo