Vadeli Mevduat mı, Para Piyasası Fonları mı?

Riskten kaçınmak isteyen yatırımcıların sıklıkla tartıştığı bir konuya bu yazımızda değineceğiz. Vadeli mevduat ve para piyasası fonları, düşük riskli yatırımcı profillerinin tercih ettiği 2 yatırım aracı. Bu yazımızda 2 ürünü kıyaslayacağız.
Öncelikle, geçtiğimiz ayın en çok kazandıran vadeli mevduat ve para piyasası fonlarını inceleyelim:

TL Vadeli Mevduat Faiz Oranları: 5 Ocak 2024

Para Piyasası Fonları: 21 Aralık 2023 – 5 Ocak 2024

Ürün Özelliklerinin Kıyaslanması

1. Vade:
Vadeli mevduat için sıklıkla kullanılan vadeler: Gecelik, 32 gün, 92 gün, 181 gün ve 365 gün.
Para piyasası fonları, genellikle aynı iş günü içerisinde likit olması ile bilinir. Ancak, burada işlem yapacağınız her fon için belirtilen işlem saatlerine dikkat etmek önemlidir.
Örneğin, para piyasası fonları için genellikle saat 13.30’dan sonra iletilen fon alış ve satış emirleri sonraki iş gününe kalır. İş günü kavramına dikkat ederek; para piyasası fonunda paranızı nakde dönüştürmek için bekleyeceğiniz gün sayısı genellikle 1 ile 3 gün arasındadır. (Bayram tatili gibi uzun tatillerde bu süre uzayabilir.)

Özetle, vadeli mevduatı gecelik bağlamıyorsanız veya 1-32 gün arasında ‘kırık vadeli’ olarak ifade edilen vade günlerini seçmediyseniz; genellikle para piyasası fonlarının vadesi daha kısadır.

2. Stopaj
TL vadeli mevduatlarda 30 Nisan 2024’e kadar;
– 6 aya (6 ay dahil) kadar vadeli hesaplarda %5 stopaj,
– 6- 12 ay (12 ay dahil) arası vadeli hesaplarda %3 stopaj,
– 12 aydan uzun vadeli hesaplarda %0 stopaj uygulanmaktadır.

Para Piyasası fonlarında ise 30 Nisan 2024’e kadar %0 stopaj uygulanmaktadır.

3. Alt Limit
TL vadeli mevduatlarda, seçtiğiniz bankanın belirlediği koşullara göre: Faiz kazanabileceğiniz en düşük mevduat tutarı değişir.
Örneğin, bazı gecelik mevduat ürünlerinde faiz kazancı sağlayabilmeniz için belirli bir tutarı vadesiz hesabınızda tutmanız gerekir. Getiri oranı hesaplanırken; faiz kazanacağınız tutara dikkat etmekte fayda var.

Para piyasası fonlarında ise fondan alacağınız 1 pay alım için bile kazanç elde edebilirsiniz.

4. Sabit Getiri
TL vadeli mevduatta vade başından, vade sonunda ne kadar getiri alacağınız belirlidir. Ancak para piyasası fonlarında ise bu değişkendir.
Para piyasası fonları, genellikle her iş günü sabah bir pay için fiyat açıklar. Kazanç ise her sabah açıklanan fiyat ile dün açıklanan fiyat arasındaki farka göre belirlenir. Yani, para piyasası fonları, genellikle yatay bir trend ile ilerlemekle beraber; müşterilerine sabit bir getiriyi garanti etmez.
Bu konuda : Aylık dönemlerde getiri durumlarını kıyasladığımız yukarıda yer alan 2 görselimizi detaylı inceleyebilirsiniz.

Not: Para Piyasası Fonları ve TL vadeli mevduat faiz oranları tabloları düzenli olarak güncelleniyor.

Yasal Uyarı

Bu bilgiler çerçevesinde yapılan ve yapılacak olan ileriye dönük yatırımların sonuçlarından YatırımaDeğer hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. YatırımaDeğer’in yazılı izni olmadıkça hiçbir içerik, kısmen ya da tamamen üçüncü kişilerce hiçbir şekil ve ortamda yayınlanamaz, alıntılanamaz, iktisap edilemez ve kullanılamaz.

Yatırıma Değer
Logo